Sakal Serumu İşe Yarıyor Mu?

Erkeklerin ergenliğe giriş yaşı olan, 13-14 yaşlarından başlayarak, yüzde çıkan sakal ve bıyık çok zayıf tüysü bir şekilde çıkmaya başlar. İlk çıkışı ile birlikte oldukça zayıf olan sakal ve bıyık, yaşın ilerlemesi, erkeklik hormonunun üretilmesi seviyesi, genetik faktörler gibi etmenlerle daha gür ve hızlı çıkmaya başlar. Metabolizmadan metabolizmaya göre her ne kadar değişiklik gösterse de, ortalama 25-26 yaşlarına kadar hormonların üreme seviyesine bağlı olarak sakal ve bıyığın gelişmesi de devam eder. Testesteron hormonlarının salgılanma hızı da erkeğin 30lu yaşlarına kadar devam eder. Sakal bıyık gelişimi de bu bağlamda devam eder. Ancak atadan kalma genetik özellikler, yiyecek içecek takviyeleri, hormonal denge gibi sebeplerle Sakal bıyık çıkma seviyesi, sakal bıyığın gürlüğü gibi sonuçlar değişebilmektedir.

Sakalın hiç çıkmaması ya da zayıf ve seyrek çıkması genellikle genetik problemlerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca hormonal dengeden kaynaklanan sebeplerle de kişinin anatomik gelişimi ile paralel olmak üzere sakal, bıyık gibi vücut kıllarının çıkış hızı, gücü ve gürlüğü de değişmektedir. Hormonların yeterince salgılanmaması veya hiç salgılanmaması halinde şahsın yüzünde hiç sakal ve bıyık çıkamayabileceği gibi, genetik sebepler ve gıda takviyesi gibi etmenlerle de çıkış hızı ve gürlüğü değişebilir, durabilir.

Her nasıl insanların gelişimleri konusunda sıkıntı yaşadığı durumlarda, doktorlar zaman zaman hormon takviyesi uyguladıkları gibi, sakal bıyık gibi vücut kıllarının çıkması konusunda sakal çıkartan su gibi ürünler kullanılabilmektedir. Bu bitkisel karışım ve kürlerin yüze onaylanan zaman aralığında ve miktarda uygulandığı taktirde sakal bıyık çıkış hızı, sakal bıyık teli kalınlığı ve miktarında bir miktar artış olabilmektedir. 

Sakal Çıkartan Su Nasıl Kullanılır?

Üretici firmalar tarafından günde 1 defa 2-3 kez elinize sürmek suretiyle Mavi Serumu sakal ve bıyık bölgenize masaj yapmak suretiyle uygulayın, ancak yıkamayın. Cildinizin sakal çıkartan suyu kendiliğinden emmesini bekleyin. 1 kutu serum ortalama 2-3 ay kadar dayanmaktadır. Uzmanlar ve üreticiler ise bu losyonların 4-6 aylık bir süre için düzenli olarak uygulanmasını önermektedirler.

Sakal bıyık çıkarma amacıyla kullanılan sakal serumunun, bitkisel özlü olduğu ayrıca yapılan araştırmalarla insan vücuduna herhangi bir zararı olmadığı tespit edilmiştir. Losyonun etkisi kişiden kişiye göre değişmesi ve kişiden kişiye değişen farklılıklar nedeniyle bazı kişilere ürün çok büyük bir fayda ile sakal ve bıyığın çıkmasına etmen olmuş ise de, yine bazı kesimler losyonun hemen hemen hiç işe yaramadığını belirtmektedirler. Bir analiz ve kontrol mekanizması ülkemizde bulunmuyor. Bu sebeple ilaçların tam etkisi henüz tespit edilememiştir.