Sağlıklı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Özellikle günümüzde hem erkek, hem kadınların ortak sorunlarından biri sanırım saç problemidir. Saç dökülmesi, güçsüz saçlar, seyrek saçlar vb saçlarla ilgili problemler hem erkek hem kadınların ortak problemlerini oluşturmaktadır. Gerek sağlık gerekse dış görünüş açısından önemli bir sorun olan saçlar düzgün ve belirli aralıkla bakıma alınmalıdır. Sağlıklı Saçlar için aşağıdaki hususlara dikkat etmemiz gerekmektedir.

Uygulanabilecek Bakım Yöntemleri

Saç bakımı söz konusu olduğunda her şeyin doğal olması gerekmektedir. Kullanılan fırçanın tüylerinin doğal olması da öyle. Sağlıklı saçlar için, ıslak saçların daha hassas olduğuna dikkat edilmeli, kalın saçlı taraklarla saç uçlarından taranmaya başlanmalıdır.

Piyasada saçlar için çok çeşitli ürünler bulunmaktadır, ancak bu ürünlerin birçoğunda kimyasal ürünler ve saça yararlı olduğu kadar zararlı maddelerin de olduğunu unutmamak gerekir. Çok sıcak veya çok soğuk suyla saçlar durulanmamalıdır. Saçların dökülmeye başladığını hissettiğinizde saç boyası ve diğer kimyasal ürünleri kullanmayı bırakmalısınız.

Sağlıklı saçlar için, saçların düzenli olarak kestirilmesi gerekmektedir. Saçların düzenli olarak kesilmesi, saçlardaki oksijen dolaşımını arttırır, daha sağlıklı ve güçlü kılar.  Ayrıca Saç kurutma makinesinin sıcak havası saç köküne zarar verir. Bu yüzden 15 cm’den daha uzak tutulmalı ve soğuk hava özelliği kullanılmalıdır.

Toz ve yağ saçlara ne kadar zararlı ise, saçlara değen tarak ve fırçaların kirli olması da saçlar için o derece zararlıdır. Bunun için tarak ve fırçaların düzenli olarak bir kase dolusu ılık suya dört tatlı kaşığı kabartma tozu katarak oluşturulacak karışımda temizlenmelidir.

Stres saçların dökülmesine sebep olur, stresten mümkün olduğunca uzak durun. Bunun yanı sıra sigara kullanımı saç sağlığı için zararlıdır. Sigarada bulunan nikotin vücuttaki proteinlerle etkileşime girer ve saçları olumsuz etkiler. Saçlarınızın sağlıklı olması için C vitamini ve kompleks B vitamini bakımından zengin gıdalar tüketebilirsiniz.

Bitlerden kurtulmak için haftada iki defa doğal sirkeyle saçlarınızı yıkayın. Şampuanla duruladıktan sonra, saça sirke uygulamak saçınızı daha parlak ve yumuşak yapacaktır. Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için yapabileceğiniz daha birçok farklı öneri bulunmaktadır. Bu önerilere dikkat ederek arzu ettiğiniz saç sağlığına ve güzel görünüme ulaşabilirsiniz.