İstenmeyen Tüylerden Kurtulma Yolları

Kadınların güzellik endişe ve merakları çıkmaya başladığından bu yana en büyük sıkıntılarından biri istenmeyen tüylerdir. Tüylerden kurtulma yolları, doğal olmayan ve doğal olan şeklinde ayrılır.

Teknolojinin gelişmesi ile birçok alanda atılımlar yaşanmakta, teknolojik yenilikler hayatımızın her alanına girmektedir. Epilasyon da teknolojik bir gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır. Epilasyon denildiğinde lazer ışınları ile ve geçmişte kalmış da olsa iğneli sistemle yapılan bir tüy dökücü uygulamadır.

  • İğneli epilasyon; kalıcı olarak istenmeyen tüylerden kurtulma yoludur. İğneli epilasyonda, iğne vasıtasıyla tüylerin köküne kadar ulaşılarak akım verilir ve kıl kökü öldürülür. Bu sayede bir daha tüyün çıkmaması sağlanır.
  • Lazer epilasyon; tüylerin olduğu alana özel aletlerle lazer ışınları verilerek, kıl kökü kurutulur. Bu sayede tüyün bir daha çıkmaması garanti altına alınır.

Doğal Tüy Dökücü Yöntemler

Epilasyon türleri dışında tüy dökücüler ve azaltıcılar vardır. Epilasyonda kesin bir çözüm varken, doğal tüy azaltma yolları tüylerin azaltılmasını sağlar.

Doğal tüy azaltıcı yöntemler;

İstenmeyen tüylere karşı, tüy dökücü en etkili doğal yöntem limon kürüdür. Limon ve tuzdan oluşan karışım, tüylerin çıktığı bölgelere uygulanır. Bu kürün uygulanması ile kıl kökleri zayıflatılır. 1 limona 2 çay kaşığı kadar tuz katılarak yapılır. Ağdanın ardından uygulanması uygundur. Limon kürünü ağda yapılan bölgeye pamukla sürerek 2 saat kadar bekletilir. Yüz bölgesinde 15 dakika bekletilmelidir.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan bir diğer doğal tüy dökücü yöntem soğan kürüdür. Tüy köklerinin zayıflamasını sağlar. Düzenli uygulandığında elde edilen sonuçlar daha etkilidir. Soğan rendelenir ve çıkan suyu ağda yapılan bölgeye sürülür, 1 saat kadar bekletilir.

Doğal tüy dökücüler arasında yerini alan başka bir bitkimiz, portakaldır. Portakal kabuğunu krem kıvamı alana kadar mutfak robotundan geçirip, 1 yemek kaşığı zeytin yağı eklenip elde edilen karışım tüy olan bölgeye sürülür ve 1 saat kadar bekletilir. Tüy köklerini yakar. Yanma hissi yaşandığı taktirde yıkanmalıdır. Çünkü birtakım narenciye iz bırakan yakıcı bir etkiye sahiptir.

Hormonal bozukluk nedeniyle meydana gelen aşırı tüylenme gibi problemlerde uygulanması daha uygundur. Aslanperçesi bitkisi, kişilerdeki hormonal seviyeyi dengeler ve düzenler. 1 bardak kaynar suyun altını kapattıktan sonra içine testere dişli aslanpençesi bitkisi eklenir. Yaklaşık 4-5 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülür. Aslanpençesi Kürü sürülmez, çay şeklinde içilir.