Diş Beyazlatıcılar İşe Yarıyor Mu?

Sindirim kanalı girişinde bulunan dişler, sindirimin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Vücut açısından önemli bir görece sahip olan dişler, konuşma ve çiğneme gibi işlevlere de sahiptir. Kalp, böbrek ve eklemler gibi pek çok sistemi etkileyebilen dişlerimizi, düzenli olarak temizlemeli ve kontrol ettirmeliyiz. İnsanlarda en büyük özgüven unsurlarından birisi olan beyaz dişler, düzenli bakım yapılmaması ve bunun gibi pek çok neden sonucunda sararabilmektedir. Rahatsız edici ve bakımsız bir görünüme yol açan bu sorun, zaman içerisinde daha farklı sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Eğer dişleriniz sarı ise bu sorunu günümüzde diş beyazlatıcılar ile rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

Oldukça fazla sayıda marka ve ürün grubu ile karşınıza çıkan bu beyazlatıcılar, kozmetik bir çözüm amacıyla kullanılıyor. Dişte bulunan mine ve dentin tabakasını etkileyen bu ürünler, dişleri istenilen tona kadar beyazlatabilmektedir. Klinik veya ev ortamında 2 farklı şekilde beyazlatılabilen dişler, arzu ettiğiniz görünüme kavuşmanıza destek olmaktadır. Eczane, market veya kozmetik ürün satan mağazalarda bulabileceğiniz beyazlatıcı ürünler işe yarıyor mu? derseniz, bu ürünlerden birçoğu düzenli kullanımda işe yaramaktadır.

Ürün seçimi yaparken devlet tarafından onaylanan ürünleri almaya ve kullanmaya özen göstermeli, ne olduğunu bilmediğiniz ürünlerden uzak durmalısınız. Pek çok faktör nedeniyle sararan dişlerinizi, diş beyazlatıcılar ile sizlerde arzu ettiğiniz beyazlığa kavuşturabilirsiniz.

Diş Sararması Nedenleri Nelerdir?

Dişler bakteri oluşumu, ağız bakımı yapılmaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Diş beyazlatmak istiyorsanız, ilk olarak ağız sağlığına dikkat etmenizde fayda var. Diş sararması oluşumunu tetikleyen pek çok neden bulunmaktadır. Genetik, sağlıksız beslenme, hastalık veya zararlı alışkanlık nedeni gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkan bu sorunlar,  ayrıntılı bir bakım ile giderilebiliyor. Diş sararması nedeniyle oluşan bu sorunun genel olarak sebepleri:

  • Kahve, şarap ve baharat gibi ürünlerin kullanılması dişlerin yüzeyinde leke oluşmasına neden olmaktadır.
  • Uzun süreli olarak kullanılan antibiyotikler ve kansızlık ilaçları, diş plağını etkilemekte ve sararmaya neden olmaktadır.
  • İlerleyen yaş sonucunda dişte bulunan mine dokusu azalır ve diş koyu sarı renge bürünür.
  • Genetik olarak bazı kişilerde sararmış dişler görülebilmektedir.
  • Ayrıca sigara kullanımı, flor içeriği yüksek sular veya bunun gibi birkaç farklı neden dolayısıyla da dişler sararabilmektedir.