Beyaz Dişlere Sahip Olmak

Günümüzde güzellik kavramı oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Bakımlı bir cilt, düzgün saç ve eller, kıyafet ve duruş algısı sonrasında dişler de güzellik faktörleri arasına giriş yapmıştır. Sosyal ilişkilerde oldukça önemli olan gülümseme, beraberinde bakımlı ve beyaz dişlere sahip olma isteğini de doğurmuştur. Her insanın diş rengi farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar genetik de dahil olmak üzere pek çok farklı neden dolayısıyla değişiklik göstermektedir. Sindirim kanalının başında yer alan dişler, aldığınız besini sindirime hazır hale getirmekle görevlidir. Çiğneme ve parçalama gibi görevlere sahip olan dişler, konuşma ve görünüm açısından da önemli görevlere sahiptir.

Toplumumuzdaki her insan bembeyaz, inci gibi dişlere sahip olmayı ister. Fakat bazen ne kadar çabalasanız da arzu ettiğiniz dişlere kavuşamayabilirsiniz. Diş temizliği ne kadar yapılsa yapılsın inci gibi dişlere sahip olmanıza olanak sağlamamaktadır. Sağlıklı dişler ve güzel bir gülümseme için düzenli olarak doktor kontrollerinize gitmeyi unutmamalı ve aksatmamalısınız. İnci gibi dişler için klinik ortamda diş beyazlatma imkanlarından faydalanabilir veya beyazlatıcı ürün grupları ile ev ortamında bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Oldukça fazla sayıda ürün grubuna sahip olan diş beyazlatıcı ürünler, farklı firmaların bünyesinde bulunmaktadır. Bu ürünler arasında seçim yaparken güvenilir firmaları tercih etmeli, devlet tarafından onaylı olan markaları seçmelisiniz. Her bir ürün farklı kullanım talimatları içermekte ve kendine özgü özellikler sergilemektedir. Arzu ettiğiniz ürünü alabilir ve bu ürünleri kullanarak inci gibi dişlere sahip olabilirsiniz.

Dişlerde Renk Değişimi

Yapısal veya çevresel faktörler nedeniyle ortaya çıkan diş sararmaları, uzun süreli bakımsızlık sonucunda sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Dişlerde oluşan lekelenmeleri iç ve dış lekelenmeler olarak 2 farklı başlık altında inceleyebiliriz. Düzenli diş temizliği ile ortadan kaldırabileceğiniz bu lekelenmeler:

Dış lekelenmeler: Bu lekelenmeler sigara tüketimi, şarap tüketimi, çay ve kahve tüketimi nedeniyle oluşmaktadır. Ayrıca tütün çiğneme ve baharat tüketimi de dış lekelenmeler arasında yer almaktadır.

İç lekelenmeler: Genellikle çocukken yaşanan rahatsızlar sonucunda kullanılan antibiyotikler, dişlerde sararmaya neden olmaktadır. Ayrıca yüksek florür içeren ilaçlar ve kansızlık ilaçları da lekelenmelere sebep olmaktadır.